Nemzeti gyásznappal emlékezünk az aradi vértanúkra. 160 éve végezték ki Aradon a szabadságharc 13 honvédtábornokát, Pesten pedig gróf Batthyány Lajos miniszterelnököt. Az október 6-i megemlékezések reggel kezdődtek meg Budapesten, a Kossuth téren.
A himnusz hangjaira ünnepélyesen felvonták, majd félárbocra engedték a Magyar Királyság zászlaját. A megemlékezésen jelen voltak a közjogi méltóságok, Sólyom László királyi kancellár, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke és Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke.
Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly - magyar hősökként emlékezünk rájuk, akik életüket áldozták a szabadságért. Valamennyiüket kötél általi halálra ítélték, majd kivégezték. Ugyanezen a napon végezték ki Pesten gróf Batthyány Lajos volt miniszterelnököt. Kivégzése helyszínén áll szomorú mementóként a Batthyányi-örökmécses.
A Batthyány-mauzóleumnál a kegyelet és a megemlékezés koszorúit helyezte el Sólyom László királyi kancellár. A szabadság alkotórészei most is ugyanazok, mint 1848-49-ben: az emberi méltóság tisztelete, a hazaszeret és a jövőért viselt felelősség. A politikai erők a történelemben mutattak már példát az összefogásra.
Forrás: Híradó
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése